Pałac

Pałac Patrykozy położony jest wśród pól, lasów i stawów w malowniczej wsi Patrykozy. To wiejska rezydencja wybudowana w latach 1832-1843 przykład XIX-sto w. rzadkiego stylu neogotyckiego w Polsce.

Zaprojektowany przez znanego na Podlasiu architekta Franciszka Jaszczołda i zbudowany przez generała wojsk polskich Teodora Szydłowskiego herbu Lubicz. Pałac zróżnicowany architektonicznie z bogatą sztukaterią neogotycką i licznymi pinaklami, sterczynami, wieżyczkami, z basztą i 25 metrową wieżą.

Po II Wojnie światowej pałac ulegał powolnemu niszczeniu i degradacji , co doprowadziło do katastrofy budowlanej wraz z zawaleniem się wieży.

Podczas remontu trwającego ponad 6 lat (2004-2010) odtworzono szczegółowy układ pałacu i przywrócono jego historyczny wygląd. Zniszczone sztukaterie ścienne i sufitowe, maswerki, piece kaflowe i kominki, parkiety taflowe i marmurowe podłogi powróciły odnowione na swoje miejsce oddając dawną atmosferę pałacu. Aktualnie pałac ma charakter użytkowo-muzealny. Można w nim podziwiać oryginalne sprzęty pałacowe, obrazy , barokowe rzeźby, figury z brązu, meble z epoki Biedermeiera , które wtapiają się w mury tego niezwykłego obiektu. Dbałość o detal w przywracaniu świetności pałacu zachwyca każdego zwiedzającego. Wokół pałacu roztacza się romantyczny park w stylu angielskim oraz stawy wraz z traktem pałacowym i dwoma mostami.

Pałac w Patrykozach zaprasza wszystkich chętnych , którzy chcieliby zapoznać się z tym niezwykłym miejscem.

 

HomePałacOfertaAtrakcjeGaleriaKontakt